WYSTAWA W AQUAPARKU

 

 foto

Od 24 maja do 6 czerwca we wrocławskim Aquaparku przy ulicy Borowskiej 99, można obejrzeć zorganizowaną przez p. Hannę Zbroniec, wystawę prac nagrodzonych i wyróżnionych w Konkursie plastycznym na plakat promujący akcję KROPLA AFRYKI. Wybór najlepszej spośród 134 prac nie był prosty, z tym większą przyjemnością informujemy, że Grand Prix przyznano Urszuli Błaszczak, uczennicy klasy 6a SP EKOLA. 

Zobacz konkurs na facebooku.

Zobacz nagrodzone prace

FINAŁ KONKURSU WODNY TALAR

 

 foto

16 maja w ZS EKOLA odbył się finał Międzyszkolnego Konkursu geograficzno-przyrodniczego WODNY TALAR dla uczniów szkół gimnazjalnych, do którego zakwalifikowały się reprezentacje Gimnazjum nr 28 im. Kawalerów Orderu Orła Białego we Wrocławiu oraz Gimnazjum EKOLA. Po wyrównanym pojedynku, w którym uczniowie wykazali się zarówno wiedzą teoretyczną, jaki i praktyczną (przeprowadzając doświadczenia) zwyciężyła drużyna EKOLI w składzie: Julia Osmólska, Victoria Gluszkowska, Andrzej Rządkowski. Gimnazjum nr 28 reprezentowali: Mateusz Janusek, Marcin Meisinger i Piotr Rokita.

Zobacz galerię zdjęć

TANZAŃSKA OPOWIEŚĆ

 

 foto

Kolejne spotkanie w ramach projektu KROPLA AFRYKI, które odbyło się 20 maja, przebiegało w niezwykłej atmosferze. Gościliśmy bowiem Magdalenę Czerniawską, uczennicę Gimnazjum EKOLA, obecnie absolwentkę Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz Elżbietę Rainman i Martę Kmieciak absolwentki Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, które z pasją opowiadały o swojej podróży do Tanzanii. Barwna opowieść o dzieciach z sierocińca, w którym dziewczyny pracowały jako wolontariuszki, o serdeczności Tanzańczyków, zdziwieniu towarzyszącym Europejczykom poznającym tamtejszą kulturę i radości odkrywania rajskich krajobrazów takich, jak widok ośnieżonego szczytu Kilimandżaro, wzbudziła wielkie uznanie wśród uczniów i stała się inspirację do planowania własnych afrykańskich wypraw.

Zobacz galerię

EKIROOTO – KAŻDY MOŻE SPEŁNIAĆ MARZENIA

 

 fotofoto

17 kwietnia 2013r. uczniowie klasy 6b zorganizowali kolejny kiermasz ciast i słodkości w ramach projektu „EKIROOTO czyli Marzenie”. Tym razem uzyskaliśmy 214 zł. W trwających od początku roku szkolnego akcjach charytatywnych udało nam się zebrać 2625,15 zł, które przekażemy naszym ugandyjskim podopiecznym objętym opieką Fundacji Usłyszeć Afrykę. Warto przypomnieć, że w ramach projektu „EKIROOTO” w Ugandzie finansowane są: czesne (każdy semestr to wydatek rzędu 150 000 UGX – 75 $, około 220 zł), internat (opłata za semestr 200 000 UGX – 100 $, około 300 zł), opłacenie wakacji w internacie, mundurek szkolny, buty, przybory szkolne, lekarstwa, przybory higieniczne i inne niezbędne rzeczy. Łączny koszt rocznego utrzymania dziecka w dobrej szkole z internatem to wydatek rzędu 2000 – 2500 PLN. Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom, którzy z wielkim sercem organizowali i wspierali naszą akcję pomagając spełnić marzenie afrykańskich dzieci.

UCZNIOWIE KLASY 4SP DLA MARII I PELAGII

 

Uczniowie Szkoły Podstawowej EKOLA zachęceni przez p. Olgę Mikołajczyk i p. Annę Kaszper, postanowili podczas lekcji języka angielskiego, napisać list do swoich rówieśnic, Marii Nakintu i Pelagii Kiwewesi, których edukację wspieramy w ramach projektu EKIROOTO. Osierocone dziewczynki od 2011 roku mieszkają w szkole z internatem, a dzięki pomocy, jaką otrzymują z Polski, mogą wychowywać się razem i uczyć w jednej szkole.

Przeczytaj LIST klasy

i list Mikołaja

DZIEŃ ZIEMI W EKOLI

 

 foto

22 kwietnia 2013r. uczniowie EKOLI uroczyście obchodzili Dzień Ziemi. Z tej okazji klasowi ekolodzy opowiedzieli o konkursach, imprezach, wycieczkach oraz warsztatach, w których klasy brały udział w tym roku szkolnym. W auli szkoły zostały przedstawione prezentacje „Woda źródłem życia” autorstwa Basia Birkman i Weroniki Dylewskiej z klasy 4 SP oraz „Ginące gatunki Azji Południowo-Wschodniej” autorstwa Uli Błaszczak z klasy 6a. Uczniowie mieli także okazję obejrzeć film kampanii WWF „Kropla w morzu potrzeb”, do którego słowo wstępne wygłosiła Weronika Gabryjelska z klasy 4 SP. Ważnym punktem spotkania było też zaprezentowanie przez gimnazjalistów, Franka Marczyńskiego i Małgosię Pioterek, wniosków z debaty „Lokalny ekorozwój – jak było do tej pory?”, która odbyła się w ramach projektu Sejm Dzieci i Młodzieży. Koordynatorami spotkania były Beata Michałek i Anna Domaradzka-Bocian.

Zobacz galerię

ZAINSPIROWANI AFRYKĄ 

 foto

Plastelina. Materiał plastyczny, łatwy i niełatwy. Ciekawy, inspirujący, wymykający się wielokrotnie spod kontroli, ale do okiełznania. Afryka. Tajemnica dalekiego kontynentu. Skojarzenia kolorystyczne, bogactwo odmiennej natury, dzikość i otwarte serca. Tęsknota za woda pitną.

Glina. Materiał plastyczny, niełatwy, wymaga rozpoznania, oswojenia, pogodzenia z kapryśnością. W kontekście Afryki - dzikiej i spragnionej, w plastycznej pracowni EKOLI powstają prace uczniów II gimnazjum i koła plastycznego - odpowiedź na pragnienie - gliniane naczynia w inspiracji kroplą. Uczniowie II klasy gimnazjum podjęli się również zaprojektowania liter do hasła KROPLA AFRYKI. Przestrzenna forma, kolor. Oto efekty ich pracy. W detalu można dostrzec istotę pomysłu.

Zobacz galerię

DZIEŃ OTWARTY 

 foto

Podczas Dnia Otwartego, który odbył się w EKOLI 2 marca, zaprezentowaliśmy naszym gościom efekty półrocznej pracy w ramach projektu KROPLA AFRYKI. Dla odwiedzających szkołę uczniów i rodziców przygotowaliśmy wiele atrakcji, m.in.: 

- zajęcia otwarte „Kolory Afryki” przygotowane dla uczniów klasy 1 i 2 SP przez wychowawczynie, p. Martę Borzęcką i p. Ewę Czuszkiewicz, 

- wystawę „Literacki i filmowy portret Afryki” przygotowaną w szkolnej bibliotece przez p. Ewę Ściepuro, 

- prezentację poświęconą idei i celom projektu KROPLA AFRYKI oraz naszym dotychczasowym projektowym działaniom, przygotowaną przez p. Agatę Polańską, 

- wystawę prac uczniów „Co żyje w brudnej wodzie?” wykonanych pod kierunkiem p. Anny Domaradzkiej-Bocian 

- wystawę prac wykonanych w języku angielskim w ramach projektu „Woda” przez podopiecznych p. Anny Kaszper i p. Ewy Zieniewicz, 

- wystawę fotografii, prac ceramicznych i plastycznych zainspirowanych Afryką, które przygotowane zostały przez uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum pod kierunkiem p. Hanny Zbroniec, 

- prezentację działań charytatywnych uczniów EKOLI, przygotowaną przez p. Monikę Kłoczko i p. Lenę Wilkiewicz, 

- kącik zdrowej żywności. Prowadziliśmy także zbiórkę funduszy na dofinansowanie edukacji podopiecznych projektu EKIROOTO. Dzięki ofiarności naszych gości udało się zebrać 420zł.

Zobacz galerię

SPOTKANIE Z „ŻYWĄ KSIĄŻKĄ” 

 foto

21 lutego gościliśmy w EKOLI Patricka Kibangou, założyciela i prezesa Fundacji Współpracy Polsko-Afrykańskiej PAMOJA, który od ponad 30 lat mieszka i pracuje w Polsce. Podczas spotkania z uczniami klas szóstych SP oraz pierwszej Gim. nasz gość w niezwykle barwny sposób opowiadał o Kongo, z którego pochodzi, o historii, bogactwach naturalnych, problemach, zwyczajach, a nawet o modzie Czarnego Lądu. Z prezentacji pana Kibangou wyłaniał się niestereotypowy obraz Afryki jako kontynentu, który nie jest wolny od problemów, ale ma przede wszystkim olbrzymie możliwości i wiele do zaoferowania światu. Opowieść miała swą kontynuację w interesującej dyskusji, w czasie której uczniowie pytali zarówno o Afrykę, jak również losy i działalność naszego prelegenta. Do celów Patricka Kibangou należy rozwijanie stosunków Polski z krajami Afryki, Karaibów i Pacyfiku, popularyzowanie polskiej kultury w tych krajach oraz organizowanie spotkań i wzajemnych wizytacji młodzieży, toteż mamy nadzieję, że nasze pierwsze spotkanie zaowocuje dłuższą współpracą.

Zobacz galerię

UŚMIECH SIŁĄ TAKŻE W AFRYCE 

 foto

EKOLOWE pierwszaki zainspirowane wysłuchanymi reportażami i obejrzanymi zdjęciami z podróży po różnych kontynentach, a zwłaszcza Afryce, autorstwa Elżbiety Dzikowskiej oraz Ryszarda Kapuścińskiego, zastanawiały się jak można wyrażać uczucia - słowem, gestem, mimiką. Efektem tych rozważań są wykonane przez nich prace plastyczne zaprezentowane na wystawie „Uśmiech siłą także w Afryce”.

Zobacz zdjęcia

DZIEŃ PRAW CZŁOWIEKA 

 foto

10 grudnia, w rocznicę podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, zorganizowaliśmy w EKOLI obchody Dnia Praw Człowieka, które w tym roku ukierunkowane były zwłaszcza na problemy ludności w Afryce.

Projekt opracowany przez uczniów klasy 6b pod kierunkiem p. Agaty Polańskiej, zakładał wiele różnych form aktywności. Szóstoklasiści przygotowali prace pisemne dotyczące przejawów tolerancji i nietolerancji wokół nas, plakaty dotyczące łamania praw człowieka na Czarnym Lądzie oraz gazetkę informacyjną poświęconą instytucjom zajmującym się ochroną praw człowieka. Uczniowie klasy 2 Gim. przygotowali pracę twórczą „Kropla Afryki – Prawa Dzieci”. Podczas przerw odbywały się projekcje materiałów multimedialnych poświęconych m.in. koncertom LIVE AID, Europejskiej Konwencji Praw Człowiek oraz problemowi głodu i niedostatku wody w Afryce.

Zobacz zdjęcia

PROJEKT EKIROOTO 

 

Naki

21

O dziewczynkach List od Fundacji


PROJEKT GIMNAZJALNY 

 

W grudniu trzecioklasiści z Gimnazjum EKOLA prezentowali swoje projekty gimnazjalne. Hasło przewodnie tegorocznych projektów – „Jeden świat, wiele problemów”, pozwoliło uczniom na wybór również takich tematów, które wiązały się z projektem KROPLA AFRYKI. Obok ciekawych prezentacji dotyczących zagadnień społecznej działalności mediów, genetycznie modyfikowanej żywności czy wielkich katastrof ekologicznych, mogliśmy zobaczyć projekt dotyczący głodu i otyłości – ogromnych problemów współczesnego świata. Praca Klaudii Hałoń, Małgosi Pioterek, Ali Tyliby, Maćka Bryke oraz Michała Mularczyka była nie tylko trafną analizą przyczyn i skutków omawianych problemów, ale i ciekawą, popartą przeprowadzonymi doświadczeniami i obserwacjami próbą odniesienia ich do najbliższego nam, szkolnego środowiska.

Zobacz zdjęcia w galerii.

AIDS W AFRYCE 

 

1 grudnia, z okazji Światowego Dnia Walki z AIDS w ramach projektu KROPLA AFRYKI odbyły się warsztaty mające na celu przybliżenie problemu HIV na kontynencie afrykańskim. Warsztaty odbyły się podczas zajęć z przyrody i biologii w klasach IV-VI SP i w klasach gimnazjalnych ZS EKOLA.Zajęcia rozpoczęły się prezentacją multimedialną. Przedstawiono Afrykę jako miejsce pochodzenia wirusa, wyjaśniona została droga przejścia wirusa z małp na człowieka, co najistotniejsze, uczniowie zapoznali się ze skalą problemu, jaki dla ludności Afryki stanowią wirus HIV i powodowana przez niego choroba AIDS. Uczniowie poznali smutne statystyki opisujące sytuację afrykańskich dzieci (chorych i sierot), zastanawiali się, jak mogą pomóc działając w projekcie KROPLA AFRYKI i jaką rolę dla dobrostanu chorych ma dostęp do czystej wody. Podsumowaniem warsztatów w SP było wykonanie plakatów informacyjnych i ich prezentacja w holu i na korytarzach naszej szkoły.

Zobacz zdjęcia w galerii.

SMYKI POZNAJĄ AFRYKĘ 

 

Najmłodsi uczniowie EKOLI z klasy 1 i 2 szkoły podstawowej aktywnie uczestniczą w realizacji projektu KROPLA AFRYKI. Z pomocą wychowawczyń przygotowali już cztery wystawy swoich prac plastycznych: „Mozaika krajów w Afryce”, „Afrykańskie maski”, „Afrykańskie chaty” oraz „Kobiety w Afryce”, które możemy obejrzeć w Strefie Smyka oraz w naszej galerii. Zobacz galerię.

DZIEŃ UNESCO W EKOLI 

 

16 listopada po raz drugi obchodziliśmy w naszej szkole DZIEŃ UNESCO. Tematem przewodnim tegorocznej imprezy było przedstawienie wybranych pozycji Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO najmłodszym uczniom z klas 1-3 SP oraz 4-6 SP, a celem spotkania zainteresowanie dzieci i młodzieży problematyką ochrony światowego dziedzictwa kulturowego i naturalnego. Uczniowie klasy 2 gimnazjum przygotowali prezentacje multimedialne dla uczniów z klas 1-6 SP, w których przedstawili zabytki z listy UNESCO w Polsce, Wielkiej Brytanii, Francji i Hiszpanii. Uczniowie klasy I gimnazjum zapoznali uczniów klas 1-3 SP z misją UNESCO, organizacjami współpracującymi z UNESCO oraz wybranymi miejscami na rożnych kontynentach wpisanymi na Listę Światowego Dziedzictwa. Szczególną uwagę poświęciliśmy miejscom związanym z wodą, aby przybliżyć dzieciom tematykę projektu KROPLA AFRYKI, który wpisuje się w inicjatywę ONZ proklamującą lata 2005-2015 Międzynarodową Dekadą „Woda dla Życia”. Woda jest surowcem naturalnym, którego nie można zastąpić. Jej zasoby są ograniczone, a jej jakość decyduje o naszym zdrowiu i życiu, dlatego powinniśmy mieć świadomość, jak ważne jest zapewnienie wszystkim ludziom stałego dostępu do czystej wody pitnej.

EKOLOWE AKCJE CHARYTATYWNE 

 

W pierwszych dniach listopada zakończyliśmy cykl akcji charytatywnych, jakie tradycyjnie od wielu już lat rozpoczynają się w EKOLI w październiku. Z dumą możemy donieść, że po raz kolejny Ekolacy wykazali się wielkim sercem. 1185 zł uzyskane podczas kiermaszów pysznych ciast, zdrowych koktajli i innych delicji uczniowie klas 4-6 SP oraz 2 GIM. przekazali na cele projektu KROPLA AFRYKI – wspieranie edukacji Grace Marii Nakintu i Precilli Pelagii Kiwewesi, podopiecznych Fundacji Usłyszeć Afrykę.

Akcje charytatywne

USŁYSZEĆ AFRYKĘ W EKOLI

 

12 października podczas uroczystego spotkania w auli rozpoczęliśmy realizację międzyprzedmiotowego projektu edukacyjnego KROPLA AFRYKI. Pani Prezes Jolanta Węglowska zapoznała wszystkich uczniów EKOLI z ideą oraz głównymi celami projektu, natomiast jego koordynatorki, p. Agata Polańska i p. Beata Michałek, przedstawiły terminarz realizacji projektowych zadań.

Pierwszym z nich były warsztaty prowadzone przez Małgorzatę Łokaj i Paulinę Skibę, wolontariuszki z Fundacji Usłyszeć Afrykę, z którą nawiązaliśmy współpracę w ramach projektu „EKIROOTO” realizowanego pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej.

Spotkanie z przedstawicielkami FUA podzielone zostało na trzy bloki tematyczne. Uczniowie klas 1-3 SP uczestniczyli w warsztatach „Afrykańskie bogactwo”, w ramach których obejrzeli prezentację multimedialną „Afrykańskie bogactwo”, a potem słuchając opowieści Samuela o tym, co jedzą dzieci w Afryce, wyklejali ziarenkami afrykańskie zwierzęta.

Dla uczniów klas 4-6 SP przygotowano spotkanie pod hasłem: „Moje Ekirooto - świat marzeń afrykańskich dzieci”, które stało się nie tylko okazją do pogłębienia wiedzy na temat kontynentu afrykańskiego, ale i szansą na przeniesienie się na chwilę w świat dzieci z Czarnego Lądu, by przyjrzeć się ich życiu, troskom i marzeniom. Nie lada zaskoczeniem było dla wielu uczniów oglądanie wykonanych z reklamówek i sznurków zabawek afrykańskich dzieci.

Temat spotkania przygotowanego dla gimnazjalistów z klas 1-3, brzmiał „Jest taki świat…”. Tym razem wolontariuszki opowiadały o dzieciach bez tożsamości – dzieciach ulicy oraz dzieciach-żołnierzach, z którymi same zetknęły się przebywając w Ugandzie. Uczniowie obejrzeli film „Jest taki świat...” będący opowieścią o 17-letnim dziś Ivanie, chłopaku ulicy, który nigdy nie przestał walczyć o swoje marzenia i który do chwili obecnej znajduje się pod opieką FUA uczestnicząc w projekcie „EKIROOTO”. Warsztatom towarzyszyła etniczna muzyka, wystawa afrykańskich zabawek oraz wystawa zdjęć „Afryka usłyszana”.

http://uslyszecafryke.org/news,176,Jesienne-warsztaty-w-Warszawie-i-we-Wrocawiu.

Spotkanie z gimnazjalistami